Robotické vysávače
Robotický vysávač ušetrí pri každom upratovaní množstvo času. Postará sa o čistotu vašej podlahy bez toho, aby ste museli čokoľvek robiť. Zvládne povysávať bežný neporiadok, ako sú prach, chlpy domácich miláčikov či omrvinky. Nečistoty zbiera pomocou rotačných kief do sacieho otvoru. Do našej ponuky sme zaradili robotické vysávače s mopom aj bez neho, k dispozícii sú tiež modely s možnosťou ovládania cez mobilnú aplikáciu. Aby ste mali na upratovanie pripravené vždy všetko potrebné, nezabudli sme ani na príslušenstvo pre robotické vysávače.
#SHOW_MORE#
Ako vybrať robotický vysávač
Aby ste si vybrali model, ktorý bude presne zodpovedať vašim predstavám, pri nákupe by ste mali porovnať niekoľko parametrov. Začnite typom povrchu.
Akú máte v domácnosti podlahu?
Robotický vysávač prinesie najlepšie výsledky na tvrdej podlahe, niektoré modely však dokážu účinne povysávať aj koberce s dlhším vlasom. Problém môže nastať pri kobercoch s ozdobnými strapcami, ktoré sa môžu vo vysávači zaseknúť.
Ak máte doma koberce s vlasom dlhším ako 1 cm, vyhovovať vám budú robotické vysávače na koberce. Presné informácie nájdete v podrobnom popise každého modelu. Pokiaľ by ste chceli, aby pri upratovaní vysávač podlahu aj umyl, k dispozícii sú vám robotické vysávače s mopom.
Výška prahov
Jednotlivé robotické vysávače sa od seba odlišujú aj schopnosťou zdolávať prahy. K dispozícii sú modely, ktorým nebudú prekážať ani prahy vysoké 2 cm.
Robotické vysávače a schopnosť orientácie
Na orientáciu v priestore využívajú mnohé modely laser, kameru alebo senzory. Vybavené môžu byť tiež infračerveným senzorom nárazu.
Robotické vysávače a spôsob navigácie
Robotické vysávače bez navigácie sa pohybujú po miestnosti náhodne, po narazení do prekážky zmenia smer. Nevýhodou je, že môžu po sebe zanechať neupratané miesta. Tento spôsob používajú len najlacnejšie modely.
Vybrať si môžete tiež robotický vysávač s navigáciou, pričom sa v praxi používajú tri typy:
Gyroskopická — zaručuje systematický pohyb po miestnosti. Nevýhodou je dotykové rozpoznávanie prekážok, môže do nich preto ľahko naraziť. Pri prvom upratovaní si vysávač dokáže prostredie zmapovať, podľa toho si naplánuje trasu.
Kamerová — využíva optické sledovanie bez nutnosti dotyku a môžete si ju zvoliť aj do členitého prostredia. Pri zníženej viditeľnosti môže byť menej účinná.
Laserová — na rozpoznanie prekážok nepotrebuje svetlo. Tento typ je vhodný do členitého prostredia, prekážky identifikuje bez potreby dotyku.
Kombinácia laserovej a kamerovej navigácie — najdrahšie modely využívajú výhody dvoch typov navigácie. Vysávač sa vďaka tomu výborne orientuje v priestore, nemá problém s prekážkami ani nedostatkom svetla.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že robotický vysávač s navigáciou bude pracovať kratšie, zároveň však viac efektívne. Je to preto, že jeho pohyb po domácnosti je viac systematický. Po zmapovaní priestoru vyhodnotí ideálnu trasu, po ktorej sa potom počas upratovania pohybuje. Nebude narážať do prekážok, môžete sa tiež spoľahnúť, že pokryje až 99 % priestoru.
Výhodou je tiež schopnosť vrátiť sa v prípade potreby do nabíjacej stanice a po nabití pokračovať vo vysávaní tam, kde skončil. Nemusíte sa preto obávať, že niektorá časť podlahy zostane neuprataná alebo, že bude viackrát vysávať tie isté miesta.
Inteligentné robotické vysávače si vedia mapu pôdorysu uložiť, vybrať si môžete aj modely, ktoré si uložia až 10 máp. Pre každú z nich sa dá nastaviť časový plán vysávania.
Virtuálne zábrany
Aby sa robotický vysávač nedostal na miesta, kam nechcete, môžete mu vytvoriť zábrany. Na tento účel sa používajú magnetické pásky, ktoré sa lepia na podlahu, sofistikovanejším riešením je virtuálna stena, ktorá sa dá používať s niektorými modelmi. Virtuálna stena vysiela infračervený lúč, ktorý je hranicou pre pohyb vysávača. Takúto zábranu vytvoríte jednoducho aj v mobilnej aplikácii vysávača.
Robotické vysávače majú spoľahlivú filtráciu
Dôležitou súčasťou každého vysávača je účinný filter, ktorý zabráni vypúšťaniu prachu naspäť do miestnosti. Robotické vysávače používajú zväčša najviac účinný HEPA alebo AeroForce filter, ktoré zachytia až 99 % nečistôt, peľu a iných alergénov. Tento pomocník na upratovanie domácnosti bude preto vyhovovať aj alergikom.
Kapacita batérie a dobíjanie
Do robotických vysávačov sa používajú Ni-Mh batérie a modernejšie Li-ion batérie. Rozdiel medzi nimi je jednoduchý:
Ni-Mh batérie — starší typ, ktorý sa používa len v najlacnejších modeloch. Majú pamäťový efekt, ktorý spôsobuje znižovanie kapacity, pokiaľ sa batéria nabíja skôr, ako bola celkom vybitá.
Li-ion batérie — dnes najviac využívaný typ s lepšími vlastnosťami. Odporúča sa batériu dobíjať pred úplným vybitím.
Kapacita batérie
Tento údaj určuje, akú veľkú plochu dokáže robotický vysávač vysať na jedno nabitie. Čím bude vyššia, tým väčší priestor zvládne upratať pred návratom do nabíjacej stanice. Kapacita hovorí aj o pomere doby nabíjania a prevádzky. Čím je vyššia, tým nižší tento pomer je.
Doba prevádzky
Pri plánovaní upratovania vás iste bude zaujímať doba prevádzky vysávača na jedno nabitie. V tomto údaji môžu byť pri jednotlivých modeloch významné rozdiely. Doba prevádzky môže byť totiž od 40 až do 240 minút. Najčastejšou hodnotou je 120 – 180 min. Tento čas by mal byť postačujúci na povysávanie bežnej domácnosti.
Ako dlho sa bude robotický vysávač nabíjať
Aj tento čas bude závisieť od konkrétneho modelu. Doba dobíjania sa pohybuje od 2 do 6 hodín.
Robotické vysávače potrebujú základňu
Pre robotické vysávače je najdôležitejším miestom základňa zapojená do elektriny. Vysávač k nej musí mať voľný prístup, vhodné je ponechať priestor minimálne 1 m. Bude si k nej tak môcť v prípade potreby zájsť a dobiť sa. Základňa pre niektoré modely slúži tiež na vyprázdnenie zbernej nádoby.
Kapacita nádoby na prach a hlučnosť
Pri výbere robotického vysávača by ste sa mali zaujímať tiež o kapacitu jeho zbernej nádoby. Menší objem môže znamenať nutnosť častejšieho vysypávania. Ak máte priestrannejší byt, domácich miláčikov alebo malé deti, siahnite po modeli s kapacitou minimálne 0,5 l. Vysýpať vám ju odporúčame po každom upratovaní. Vyberanie nádoby môže byť zhora alebo zboku.
Hlučnosť
Robotické vysávače sú v porovnaní s bežnými oveľa tichšie. Ich hlučnosť sa pohybuje od 50 do 60 dB. Tichšie modely tak môžu pokojne upratovať aj večer, keď budete s rodinou relaxovať a nebudú vás vôbec rušiť.
Typy kief pre robotické vysávače
Od kvality kefového systému závisí dôkladnosť vysávania. Robotické vysávače môžu mať dva typy kief:
Hlavná kefa
Jej úlohou je zamiesť nečistoty do sacieho otvoru. Môže byť gumová alebo štetinová, pričom môže mať vysávač jednu alebo dve hlavné kefy. Gumová kefa je ideálna na tvrdé podlahy. Výborne zachytáva hrubé nečistoty, chlpy aj vlasy, ktoré sa do nej nezamotávajú. Nevýhodou môže byť vyššia hlučnosť.
Štetinová kefa vám bude viac vyhovovať, ak máte doma koberce. Dokáže lepšie zachytiť prach aj ostatné nečistoty. Vopred však musíte počítať s nutnosťou jej pravidelného čistenia. K dispozícii býva tiež kombinovaná rotačná kefa vhodná na tvrdé podlahy aj koberce. Niektoré modely majú samočistiace kefy, ktoré dokážu vlasy rozomlieť a odsať do nádoby na odpad.
Postranná kefa
Postranná kefa, nazývaná tiež primetacia, pomôže vysávaču zmiesť nečistoty aj popri múroch a v rohoch. Takýmto spôsobom zväčšuje jeho záber a výsledkom je dôkladnejšie upratanie. Postranné kefy môžu byť nainštalované dve alebo jedna.
Robotické vysávače môžu mať rôzne rozmery, hmotnosť a tvar
Rozmery robotického vysávača sú dôležité pre jeho bezproblémový pohyb po domácnosti. Pre kúpou si preto skontrolujte minimálne výšku priestoru pod posteľou, sedačkou, skrinkami či iným nábytkom. Od tohto rozmeru sa bude odvíjať jeho výška. Robotický vysávač tak za vás povysáva aj miesta, na ktoré sa s bežným vysávačom ťažšie dostanete. Najnižšie modely si môžete vybrať už od výšky 6 cm, tie vyššie môžu mať až do 14 cm.
Členitosť prostredia v domácnosti
Jedným zo základných parametrov výberu je členitosť prostredia, v ktorom sa bude robotický vysávač pohybovať. Medzi jednotlivými kusmi nábytku a stenami by mal byť preto dostatočný priestor. Ak máte v domácnosti úzke miesta, pred kúpou si skontrolujte šírku robotického vysávača, ktorá sa pohybuje od 17 do 35 cm.
Tvar vysávača
K dispozícii sú tiež rôzne tvary, od ktorých nezávisí len dizajn robotického vysávača. Najčastejšie sa vyrábajú v okrúhlom tvare. Pokiaľ sa rozhodnete pre trojuholníkovy, déčkový alebo hranatý, výhodou bude lepší prístup do rohov.
Hmotnosť
Tento údaj sa pri väčšine robotických vysávačov pohybuje od 3 do 6 kg.
Robotické vysávače majú rôzne funkcie
Chceli by ste, aby sa váš vysávač sám dokázal včas vrátiť do nabíjacej stanice alebo ste ho mohli ovládať pomocou mobilnej aplikácie? Robotické vysávače majú množstvo prídavných funkcií, s ktorými dokážu ešte viac.
Automatické nabíjanie a dokovanie
Vďaka tejto funkcii si robotický vysávač sám uvedomí, že už sa čoskoro vybije a zamieri k základni. Automatické dokovanie zabezpečí, že sa po skončení upratovania vráti do nabíjacej stanice.
Pokračovanie v upratovaní
Funkcia pokračovania v upratovaní sa postará o to, že sa robotické vysávače dokážu aj po prerušení práce kvôli nabíjaniu vrátiť na miesto, kde skončili. Upratovanie tak spoľahlivo dokončia a vy sa nemusíte obávať, že zanechajú nepovysávané niektoré miestnosti.
Senzor detekcie nečistôt
Slúži na zaznamenávanie znečistenia podlahy. Pri väčšom znečistení zostane robotický vysávač na mieste, kým ho dôkladne nepovysáva.
Ovládanie cez aplikáciu a pomocou ovládača
Inteligentné robotické vysávače môžete pohodlne ovládať pomocou aplikácie v smartfóne alebo tablete. Môžete tak spustiť upratovanie aj vtedy, keď nie ste doma. K dispozícii je tiež možnosť ovládania pomocou diaľkového ovládača.
UV dezinfekcia
Pomocou UV lampy sa pri vysávaní účinne zlikvidujú aj roztoče, vírusy či baktérie. Podlaha tak zostáva hygienicky čistá. Robotické vysávače s UV lampou môžete zapnúť aj do režimu samostatnej dezinfekcie podlahy bez vysávania.
Automatické vyprázdňovanie nádoby
Funkciou, ktorá prispeje k vášmu pohodliu pri upratovaní, je automatické vyprázdňovanie. Vysávač sám rozpozná, že má zbernú nádobu zaplnenú, preruší prácu a vynesie nečistoty do dokovacej stanice.
Infračervený nárazník
Zvyšuje bezpečnosť vysávača aj častí vašej domácnosti a pomáha predchádzať nárazom.
Antitangle systém
Slúži na to, aby sa robotický vysávač nezamotával do káblov alebo kobercových strapcov. Ak pri práci zaznamená odpor medzi kefami, začnú sa točiť opačným smerom.
Program Spot
Dokonale nahradí klasický ručný vysávač či zmeták s lopatkou. Ak niečo rozsypete, uprace za vás aj plochu s menšou rozlohou do 1 m2.
Senzor proti pádu zo schodov
Pri upratovaní poschodového domu sa vám oplatí zaobstarať robotický vysávač so senzorom proti pádu so schodov. Pomocou špeciálneho snímača na spodnej strane zaznamená pod sebou prázdne miesto a cúvne naspäť.
Odložené upratovanie
Umožní plánovať upratovanie na čas, kedy vám to najviac vyhovuje, napríklad, keď budete v práci. Po návrate tak budete mať doma čisto.
Automatické prispôsobenie typu podlahy
Robotické vysávače s touto funkciou dokážu samé zvoliť optimálny sací výkon podľa typu podlahy. Dosiahnete tak optimálny zber nečistôt.
Robotické vysávače s mopom
Samostatnou kategóriou medzi robotickými vysávačmi sú robotické vysávače s mopom. Dokážu povysávať aj vytrieť všetky typy tvrdých podláh. Zvoliť si pritom môžete modely na suché alebo mokré mopovanie alebo ich kombináciu.
Robotické vysávače s mopom s funkciou suchého mopovania využijete na vytieranie podlahy bez vody pomocou suchých utierok. Pokiaľ budete chcieť vysávať koberce, bude ich potrebné dať dole. Robotické vysávače 2v1 s funkciou mokrého mopovania majú nádobku na vodu. Dokážu odstrániť z podlahy prach a čerstvé nečistoty. Na zaschnutú špinu sú zväčša menej účinné. Pomôžu vám však udržiavať podlahu medzi väčšími upratovaniami a dôkladne z nej odstrániť aj drobné čiastočky prachu.