Robotické kosačky
Námahu a čas pri starostlivosti o trávnik vám ušetria robotické kosačky. Stačí im pomocou vymedzovacieho kábla ohraničiť, po akej ploche sa majú pohybovať, a trávnik pokosia za vás. Vy sa zatiaľ môžete pokojne venovať iným činnostiam alebo relaxovať. K dispozícii sú tiež robotické kosačky bez drôtu, ktoré dokážu rozpoznať trávnik od iného povrchu. V našej ponuke nájdete kvalitné robotické kosačky Husqvarna, robotické kosačky Gardena, Segway a ďalších známych výrobcov. Samozrejmosťou je bohatá ponuka príslušenstva na kosačky.
#SHOW_MORE#
Na akom princípe fungujú robotické kosačky
Robotické kosačky, ktoré nájdete tiež pod označením automatické kosačky, sú poháňané elektromotorom, pričom je ich pohyb zabezpečený kolieskami. Zadné kolieska bývajú kvôli prenášaniu dostatočného výkonu väčšie, predné, ktoré slúžia na zatáčanie kosačiek, bývajú menšie.
Automatické kosačky sú vhodné najmä do rovinatých záhrad so sklonom terénu do 40 % a malým počtom prekážok. Počas prevádzky oceníte ich tichý chod, elektrický pohon je navyše ekologický. Pred zapnutím si môžete nastaviť výšku kosenia. Trávu rozsekajú na drobné časti, ktoré vášmu trávniku poslúžia ako organické hnojivo.
Robotické kosačky s obvodovým vodičom
Keďže priestor kosenia nie je obklopený stenami, ako je tomu pri robotických vysávačoch, na ohraničenie sa využíva vymedzovací kábel. Ten sa plytko zapustí do trávnika smerom od dokovacej stanice okolo záhrady a naspäť pomocou špeciálnych kolíkov. Takto kosačke ohraničíte priestor, v ktorom sa bude pohybovať.
Vymedzovací kábel sa odporúča pokladať minimálne 5 cm od hranice pozemku, plota a podobne. Ak máte na pozemku vodnú plochu alebo iné nebezpečné miesta, umiestňuje sa vo vzdialenosti 25 – 30 cm od ich okraja. Dbajte tiež o to, aby sa vymedzovací kábel nekrížil ani neprerušil — musí ohraničiť celistvú plochu.
Robotické kosačky bez obvodového vodiča
V našej ponuke nájdete tiež robotické kosačky bez obvodového vodiča, pri ktorých sa nemusíte zdržiavať s pokladaním vymedzovacieho kábla. V priestore sa dokážu orientovať vďaka senzorom, ktoré vedia rozoznať trávnik od iného povrchu. Môžu byť vybavené tiež vymedzovacou technológiou na princípe GPS alebo vizuálnym systémom.
Ako vybrať robotickú kosačku
Robotické kosačky sa odlišujú vo viacerých parametroch. Aby ste si vybrali model, ktorý vám bude vyhovovať, mali by ste ich najskôr porovnať.
Plocha záhrady
Jedným zo základných parametrov výberu robotickej kosačky je plocha vašej záhrady. Od nej bude závisieť požadovaný výkon, záber, rozmery a výdrž batérie. Aby ste sa medzi jednotlivými modelmi mohli rýchlo zorientovať, v našej ponuke uvádzame pri každom tento údaj ako prvý.
Sklon terénu a členitosť záhrady
Pokiaľ nemáte rovinatú záhradu, dôležitým údajom je sklon terénu. Ten je v parametroch kosačiek uvádzaný v %. Líšiť sa môže tiež sklon vo vnútri pracovnej plochy, ktorý môže byť od 15 do 40 %, a v blízkosti ohraničujúceho vodiča a dobíjacej stanice. Ten sa, spravidla, pohybuje do 15 %.
Členitosť záhrady
Ak sa vo vašej záhrade nachádzajú v tesnej blízkosti stromy, kry, skalky alebo vyvýšené záhony, overte si, či týmito miestami robotická kosačka dokáže prejsť. Najmenší odstup takýchto prvkov by mal byť do 90 cm. V tomto priestore vie kosačka nielen prejsť, ale ho aj dôkladne pokosiť.
Výdrž na jedno nabitie a dokovacia stanica
Robotické kosačky sú poháňané elektromotorom s akumulátorom. Líšiť sa preto môžu výdržou na jedno nabitie, ktorá sa udáva v minútach, resp. plochou, ktorú na jedno nabitie dokážu pokosiť. Jednotlivé modely môžu mať túto dobu až do 120 minút, udávané v m2 je to do 300 m2. Na výdrž akumulátora môže vplývať svahovitosť a členitosť terénu. Platí, že v ťažšom teréne sa skracuje. Ak máte väčšiu plochu záhrady, ako je výdrž kosačky, mali by ste sa zaujímať aj o dobu dobíjania. Tá sa pohybuje od 40 do 180 minút. Aby ste mohli dokovaciu stanicu umiestniť na vhodné miesto, ideálne chránené pred dažďom, skontrolujte tiež dĺžku kábla. Myslite aj na to, aby sa dokovacia stanica nenachádzala v rohu alebo na ťažšie dostupnom mieste. Robotická kosačka potrebuje mať na nabehnutie do stanice k dispozícii dostatočný manévrovací priestor.
Výkon
Robotické kosačky majú výkon udávaný v m2/hod. Tento údaj vyjadruje veľkosť plochy, ktorú kosačka dokáže pokosiť za jednu hodinu. Väčšina modelov za tento čas pokosí 100 – 300 m2.
Výška kosenia
Výška kosenia, ktorú by mala vedieť dosiahnuť vaša robotická kosačka, závisí od toho, ako chcete, aby váš trávnik pokosila. Výška kosenia (výsledná výška stebiel trávy) sa môže pohybovať od 1,5 do 10 cm. Pokiaľ máte v záhrade priveľmi vysokú trávu, mali by ste ju najskôr pokosiť bežnou kosačkou. Pomocou robotickej kosačky potom budete trávnik udržiavať pravidelným kosením.
Hlučnosť
Robotické kosačky môžu byť počas kosenia v prevádzke značnú časť dňa. Preto by vás mala zaujímať aj hlučnosť. Tento parameter sa udáva v dB. Chod s hlučnosťou do 65 dB je považovaný za tichý, pričom táto hladina hluku je porovnateľná s bežným rozhovorom.
Spôsob ovládania
Automatické kosačky potešia aj tých, ktorí nie sú veľkými priaznivcami moderných technológií. Nemusíte sa pri nich obávať žiadneho komplikovaného ovládania. Vybavené bývajú displejom, ktorý je na jeho ochranu pred poškodením umiestnený pod krytom.
Aké funkcie môžu mať robotické kosačky
Jednotlivé modely môžu byť vybavené rôznymi funkciami.
- GPS modul — pomocou GPS modulu je možné lepšie naplánovať trasu kosenia a obmedziť prechádzanie už pokosenými plochami. V prípade krádeže dokážu robotické kosačky s GPS navyše odosielať údaje o svojej polohe.
- Senzor brániaci nárazu — bezpečnostný senzor, ktorý bráni nárazom do prekážok, ktoré má kosačka v ceste. Vďaka nemu sa im môže vyhnúť.
- Senzor dažďa — upozorní zariadenie na dážď, aby sa vrátilo na svoje miesto do dokovacej stanice. Keď pršať prestane, pokračuje kosačka v kosení na mieste, kde skončila.
- Senzor mrazu – v prípade, že teplota klesne pod bod mrazu, kosačka preruší kosenie, čím zabráni poškodeniu trávnika.
- Bluetooth modul — umožňuje ovládanie cez smartfón pomocou aplikácie. Robotická kosačka sa tak dá ovládať aj z pohodlia vašej terasy.
- Režim inteligentnej kosačky – modely vybavené týmto režimom je možné prepojiť so softvérom inteligentnej domácnosti.
- Alarm — upozorní vás na situáciu, kedy sa automatická kosačka nedotýka zeme.
Dôležitá údržba
Robotické kosačky vám pri udržiavaní vášho trávnika ušetria množstvo času. I keď pracujú automaticky, budú potrebovať vašu občasnú pozornosť. Pravidelne by ste preto mali kontrolovať žacie nože, v ktorých sa môžu hromadiť zbytky trávy. Očistíte ich rukou chránenou záhradnou rukavicou. V prípade opotrebovania je nože možné tiež vymeniť. Kontrolu budú raž za čas vyžadovať tiež kolieska, do ktorých sa môže zamotať tráva alebo iné nečistoty.
- Bezkáblové robotické kosačky
- Husqvarna
- Segway
- Luba
- Robotické kosačky Dreame
- Robomow
- Robotické kosačky ECOVACS
- Cramer
- Worx
- AL-KO
- Gardena
- Belrobotics
- Príslušenstvo
- Služby