Obávate sa, že sa robotická kosačka nebudete vedieť samostatne pohybovať vo vašej záhrade? Či to dokáže, a ako vlastne vie, čo má kosiť, sa dozviete v nasledujúcom článku.
Senzory a navigácia
Robotické kosačky sú vybavené senzormi, ktoré im umožňujú vnímať okolie. Senzory sú zabudované v kosačke a upozornia ich na prekážky. Robot je tak schopný pohybovať sa po záhrade samostatne bez toho, aby ste sa museli obávať kolízie s rôznymi predmetmi. Ak senzory zaregistrujú zabudnuté hračky, prípadne sa v ich dosahu objaví váš domáci miláčik, robotická kosačka sa zastaví.
Robotická kosačka s vodiacim káblom a bez neho
Výrobcovia mysleli aj na ohraničenie oblasti, v ktorej sa kosačka môže pohybovať. K dispozícii máte pritom dve možnosti:
- Robotické kosačky s ohraničujúcim káblom — vodiaci drôt sa zakope do zeme do hĺbky približne 3 - 5 cm, kde je dostatočne chránený. Hĺbka je zároveň postačujúca na to, aby kosačka kábel detekovala. Vodič sa dá tiež upevniť o zem pomocou špeciálnych kolíkov
čo najtesnejšie k zemi, aby nehrozilo jeho poškodenie počas kosenia.
- Bezkáblové robotické kosačky — pracovnú oblasť vymedzuje referenčná stanica. Bezkáblové robotické kosačky sa pohybujú v priestore ohraničenom virtuálnymi hranicami. Výhodou je jednoduchšie upravovanie hraníc, nie je tiež potrebné vykonávať inštaláciu kábla.
V oboch prípadoch je vám k dispozícii naša služba inštalácia robotickej kosačky.
GPS modul
Vybrať si môžete tiež robotické kosačky s GPS. GPS navigácia pomáha robotovi pokosiť rovnomerne celú plochu záhrady. Umožňuje nájsť najviac efektívnu trasu kosenia, pričom vďaka tomu zároveň šetrí spotrebu energie. Výhodou GPS je tiež lepší prehľad o polohe kosačky. V kombinácii s možnosťou jej ovládania na diaľku budete neustále informovaní o jej presnej polohe.