Keď letné horúčavy nahradia príjemné jesenné teploty s dostatkom zrážok, je čas myslieť na prípravu trávnika na zimu. Čo všetko by ste mali urobiť, aby sa dostatočne zregeneroval a na jar vás opäť potešil sviežou zelenou farbou?
Zbierajte opadané lístie
Ak sa v okolí trávnika nachádzajú listnaté stromy, mali by ste popadané lístie pravidelne zberať, aby neprekrylo trávu. Vrstva lístia bráni prenikaniu vzduchu aj slnečných lúčov k rastlinám, čím vytvára priaznivé podmienky na množenie baktérií a plesní. Cez lístie tiež na trávnik nepreniká voda. Používať môžete vysávač na lístie so zberným košom, ktorý potom vyprázdnite do kompostu.
Prevzdušnenie trávnika
Na jeseň by ste mali myslieť aj na prevzdušnenie trávnika, na čo budete potrebovať vertikutátor alebo prerezávacie hrable. Vertikutácia je dôležitá predovšetkým, ak máte starší trávnik. Podporuje rast a rozmnožovanie trávy a zbaví porast machu a trávnej plste. Tá bráni prenikaniu živín a vlahy do pôdy.
Hnojenie trávnika na jeseň
Na zdravý vývoj potrebuje tráva dostatok živín. Aby bola neustále pekne zelená a odolná voči ochoreniam, je nevyhnutné ju niekoľkokrát do roka prihnojiť. Vynechať by ste nemali ani jesenné hnojenie trávnika, ktoré ho pripraví na zimu. Pri hnojení môžete použiť špeciálnu zmes určenú práve pre toto ročné obdobie. Dôležitými prvkami sú draslík na podporu odolnosti voči nízkym teplotám, horčík a síra. Dusík by mal mať v porovnaní s hnojivom používaným na jar a v lete nižší obsah.
Zavlažujte len v suchom počasí
Počas jesene má, spravidla, trávnik dostatok prirodzených zrážok, zavlažovanie preto prevažne nebude potrebovať. Závlahu pustite len vtedy, ak pretrváva veľmi suché počasie.
Dosejte poškodené miesta
Pri intenzívnom využívaní trávnika sa na ňom môžu objaviť poškodené miesta a jeseň je ideálnym časom na ich opravu. Pôda je ešte príjemne vyhriata od letného slnka a bohaté zrážky prajú klíčeniu semien.
Kedy a ako dosievať?
Poškodené alebo nedostatočne zatrávnené miesta môžete dosievať v priebehu septembra, v teplejších oblastiach aj v októbri. Dôležité je, aby prvé mrazy nastali najskôr o mesiac. Do úvahy vezmite aj to, že tráva prestáva rásť, keď teplota klesne približne na 6 °C. Postup je nasledovný:
Pôdu najskôr prekyprite a prevzdušnite vertikutátorom. Pokiaľ má poškodená plocha väčšie rozmery, môžete starý trávnik odobrať aj so zeminou, ktorú nahradíte vhodným substrátom. Plochu hrabľami vyrovnajte tak, aby po vyrastení trávy vytvorila s okolím súvislý porast bez priehlbín. Ak je to možné, na dosievanie si vyberte so také isté trávne semeno, aké ste použili pri zakladaní trávnika. Vysievajte v množstve uvedenom na obale.
Po vysiatí trávnika celú plochu jemne utlačte drevenou doskou. Zeminu je potrebné udržiavať vlhkú, nie však premočenú, čím zabezpečíte priaznivé podmienky na klíčenie semien. V priebehu 1 – 2 týždňov sa už budete môcť kochať pohľadom na mladý trávnik.
Ako kosiť trávnik na jeseň
S postupným znižovaním vonkajšej teploty sa spomaľuje aj rast trávy, môžete preto znížiť intenzitu kosenia. Na prelome októbra a novembra, v teplejších oblastiach to môže byť až v polovici novembra, budete môcť prestať kosiť úplne.
Pri poslednom kosení je vhodné skrátiť trávu na výšku 4 – 5 centimetrov. Ak vám pri kosení počas celej sezóny pomáha robotická kosačka, skontrolujte nastavenie výšky kosenia. Takto pokosený trávnik je pripravený na zimu. Krátke steblá budú vedieť odolávať vplyvom počasia aj hmotnosti napadaného snehu.