Koniec zimy — čas skontrolovať trávnik

Zima môže byť pre trávnik náročným obdobím, ešte pred začiatkom jari preto vyžaduje vašu pozornosť. Čo všetko by ste mali urobiť, aby ste sa počas celej sezóny mohli kochať pohľadom na zelený koberec vo vašej záhrade a ako predchádzať plesni trávnika?

Zbierajte listy a konáre

Trávnik vyžaduje pozornosť aj na konci zimy. Keď teploty vystúpia nad bod mrazu, mali by ste pozbierať všetky napadané listy a konáriky, prípadne iné nečistoty. Pokiaľ ste po trávniku počas zimy chodili, je pravdepodobné, že sa na ňom vyskytujú poškodené miesta. Toto obdobie tiež vytvára ideálne podmienky na pleseň trávnika.

Trávnik po zime

Pleseň snežná — obávaný nepriateľ krásneho trávnika

Počas zimy trávnik nerastie, napriek tomu by ste mu počas februára mali dopriať dostatok živín. Práve neskoré zimné hnojenie je dôležité na prevenciu pred plesňou snežnou. Rizikovými faktormi sú neskoré jesenné hnojenie s priveľkým obsahom dusíka, chodenie po zamrznutej tráve alebo priveľmi hrubá vrstva trávnej plsti či napadané lístie.

Aké príznaky má pleseň snežná

Pleseň snežná je druh huby, ktorá spôsobuje poškodenie trávnika. Jedná sa o u nás najviac rozšírené hubové ochorenie trávy. Prvé príznaky môžu byť viditeľné už na jeseň, no hlavným obdobím výskytu je zima. A to aj v tom prípade, že bola chudobná na snehovú pokrývku. Práve koniec zimy vytvára ideálne podmienky na jej množenie. Pleseň snežná infikuje steblá a korene trávy. V úvodnej fáze ochorenia môžete pozorovať hnedé až žlté škvrny, tie sa postupne zväčšujú, môžu sa tiež spájať. Pokiaľ ste už prvé príznaky spozorovali, je potrebné ihneď zakročiť vhodným fungicídnym postrekom.

Hnojenie už na konci zimy

Keďže od posledného hnojenia uplynuli viac ako dva mesiace, koncom januára až úvodom februára je vhodné aplikovať hnojivo s obsahom draslíka. Je totiž pravdepodobné, že sa všetky živiny spotrebovali. Hnojivom dodáte tráve dostatok dôležitých látok aj na podporu prirodzenej obranyschopnosti. Čím je zima miernejšia, tým vyššia je spotreba živín. Pozornosť venovaná trávniku na konci zimy ho pomôže lepšie pripraviť na teplé počasie v marci, kedy tráva znovu začína rásť. Vďaka nemu bude menej poškodený a rýchlejšie sa zregeneruje.

Robotické kosačky pripravené na prvé kosenie

Pokiaľ ste na konci minuloročnej sezóny zanedbali údržbu kosačky (viac v článku Príprava robotickej kosačky na zimu), najvyšší čas napraviť to je koncom februára. S kosením bude potrebné začať v prípade teplého počasia podporujúceho rast trávy už v marci. Aby bola robotická kosačka pripravená na sezónu, nezabudnite ju predovšetkým nabiť a skontrolovať rezacie nože. Ak nie sú dostatočne ostré, mali by ste ich vymeniť.