Je čas na zazimovanie bazéna

Keď sa teplota vody ustáli na približne 10 °C, je čas zazimovať bazén. Ako postupovať, aby ste ochránili vodu pred množením rias a rôznych mikroorganizmov?

Zazimovanie zapusteného bazéna

Postup zazimovania bazéna sa líši v závislosti od toho, či máte nadzemný alebo zapustený bazén. Ak máte zapustený bazén, ako prvé bude z neho potrebné odstrániť všetky nečistoty. Väčšie nečistoty, ako je, napríklad, napadané lístie, môžete vytiahnuť pomocou sieťky. Dno, stenu a vodnú linku bazéna vám pomôže dôkladne očistiť robotický bazénový vysávač. Vysávač povrch bazéna nielen vyčistí, uvoľnené nečistoty zostávajú zachytené v jeho filtračnom koši.

Bazénový vysávač Maytronics Dolphin S200

Dezinfekcia vody a filtrácie

V ďalšom kroku upravte pH — malo by mať hodnotu 7 - 7,4 a aplikujte zazimovací prostriedok. Prípravu na zimu bude potrebovať aj piesková filtrácia. Potrebné je ju prepláchnuť, aby vo filtračnej náplni nezostali žiadne nečistoty. 

Okrem úpravy pH by ste mali skontrolovať aj chlór. Ten by sa mal nachádzať vo vode v množstve 0,3 až 0,5 mg/l. Následne aplikujte zazimovaciu kvapalinu, ktorá bazén ochráni pred tvorbou vodného kameňa, bráni tiež množeniu rias, baktérií a iných mikroorganizmov. Nemusíte sa obávať, že v bazéne zostane množstvo chémie — zazimovacia kvapalina sa po jarnom oteplení nad 22 °C z vody odbúrava.

Zníženie hladiny vody

Bazén na zimu nevypúšťajte, mali by ste však znížiť hladinu vody. Mala by siahať minimálne 10 – 15 cm pod ústie skimmera, protiprúdu a trysiek. Ak sa nenachádzajú v rovnakej výške, zvoľte tú možnosť, ktorá je najnižšie.

Vyfúknite zbytky vody

Dôležitým krokom, ktorý by ste nemali vynechať, je vyfúknutie zbytkov vody. Z celého systému ju účinne odstránite pomocou kompresora. Ak by ste tak neurobili, mohla by zamrznúť a spôsobiť škody. Nezabudnite na ochranu pred vniknutím dažďovej vody, s čím vám pomôžu záslepky.

Zazimovanie zapusteného bazéna

Ochrana vody pred zamrznutím

Vodu v bazéne je potrebné zabezpečiť, aby s poklesnutím teplôt pod nulu nezamrzla. Na hladinu preto umiestnite dilatačné plaváky alebo PET fľaše sčasti naplnené pieskom či jemným štrkom tak, aby boli približne do dvoch tretín ponorené vo vode.  

Bazén zakryte krycou plachtou

Hladinu vody zakryte zimnou krycou plachtou. Zabránite tým znečisťovaniu vody lístím, trávou, ihličím a inými nečistotami.

Zazimovanie bazéna so slanou vodou

Postup na zazimovanie bazéna so slanou vodou je rovnaký, ako v prípade bazéna so sladkou vodou. Mali by ste však dať pozor na zloženie zazimovacej kvapaliny, v ktorej sa nesmie nachádzať meď. Okrem ostatných zariadení nezabudnite odpojiť aj solinátor.

Zazimovanie nadzemného bazéna

Nadzemný bazén bude na rozdiel od zapusteného potrebné úplne vypustiť. Potom odpojte všetky hadice, filtráciu a iné časti. Vodu z nich odstráňte a odložte ich na suché miesto chránené pred mrazom. Rebrík vyberte, očistite a osušte. Očistiť bude potrebné aj celý povrch bazéna. Dbajte o dôkladné vysušenie.

Ďalší postup závisí od typu bazéna:

  • Ak máte samonosný bazén, vyfúknite prstenec a zrolujte ho tak, aby na ňom nevznikli priehyby. Odložte ho na suché miesto s teplotami nad bodom mrazu. Počas zimy je vhodné ho niekoľkokrát znovu poskladať.
  • Bazén s pevnou konštrukciou po dosušení rozoberte. Na uskladnenie vyberte suché miesto s teplotami nad nulou.