Ako hnojiť trávnik a prospieva mu mulčovanie?

Aby bol trávnik stále sviežo zelený, potrebuje dostatočnú výživu. Počas celej sezóny je ho preto potrebné správne hnojiť. Aké zložky by malo mať hnojivo na jar, v lete a na jeseň a či je vhodné trávnik mulčovať, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Je hnojenie potrebné?

Tráva, rovnako, ako rastliny v celej záhrade, potrebuje na svoj rast správnu starostlivosť. Ak túžite po krásnom a hustom trávniku, ktorý vytvorí hustý, mäkučký koberec, mali by ste mu počas celej sezóny dopriať dostatok živín. Tie podporia jeho rast a tiež odolnosť voči škodcom a chorobám.

Je hnojenie potrebné?

Hnojenie trávnika na jar

Jar je čas, kedy sa trávnik prebúdza, bude preto potrebovať živiny potrebné na rast nových výhonkov. Dostatok energie mu dodá hnojivo s dostatočným množstvom dusíka. Nevyhnutnými zložkami sú tiež fosfor a draslík.

Ako hnojiť trávnik počas leta

Vysoké teploty a menej zrážok — náročné letné podmienky pomôže trávniku prekonať hnojivo, ktoré živiny uvoľňuje do pôdy postupne. Dôležité je tiež dodržiavať správne dávkovanie, po hnojení nezabudnite trávnik poliať. Čo sa zloženia týka, malo by obsahovať dostatok dusíka, fosforu, draslíka, horčíka a železa.

Jesenné hnojenie pripravuje na zimu

Trávnik je potrebné hnojiť aj na jeseň. Pripravíte ho tým na chladnejšie obdobie roka. Hnojivo by malo obsahovať menej dusíka, ktorý je už nebude potrebný na rast trávy. Vyšší podiel by mali mať fosfor a draslík.

Jesenné hnojenie

Mulčovanie — výhodné pre trávnik aj pre vašu peňaženku

Vedeli ste, koľko živín sa nachádza v 1 kg pokosenej trávy? Je to až 30 g dusíka, 20 g draslíka a 10 g fosforu.

Potrebné živiny preto nemusíte tráve dodávať len hnojením, využiť môžete tiež mulčovanie. Ak máte robotickú kosačku na trávu, prirodzeným zdrojom živín sa stanú kúsky pokosenej trávy. Robotická kosačka poseká konce trávy na maličké kúsky, ktoré prepadajú pomedzi steblá až na zem. Na povrchu pôdy tak vytvoria jemnú vrstvu mulču. Mulčovaním trávnika zároveň znížite spotrebu hnojiva.

V našej ponuke nájdete špeciálne Trávnikové hnojivo pre robotické kosačky, ktoré zohľadňuje množstvo živín dodávaných mulčovaním. Toto hnojivo obsahuje 26 % N (dusík), 6 % K2O (oxid draselný), 2 % MgO (oxid horečnatý) a 1 % Fe (železo). Podporuje optimálne recyklovanie a rozklad pokosenej trávy, chráni tiež porast pred plsťou.

Aký typ hnojiva vybrať

Pri výbere hnojiva na vás čaká aj rozhodovanie, či siahnuť po organickom alebo anorganickom type, zvoliť môžete tiež granulované alebo tekuté hnojivo.

Organické alebo anorganické?

Organické hnojivá

Z organických hnojív je najčastejšie využívaný kompost, zakúpiť si môžete aj organické hnojivo vo forme granúl. Výhodou tohto typu je, že obsahuje prírodné látky. Do pôdy sa uvoľňuje pomalšie, preto vyživuje trávnik dlhší čas.

Anorganické hnojivá

Ak potrebujete dodať tráve živiny rýchlejšie, lepšou voľbou bude anorganické hnojivo. Myslieť je však potrebné na to, že má viac krátkodobý účinok, hnojiť preto bude potrebné častejšie. V prípade anorganických hnojív je tiež zvlášť dôležité dodržiavať odporúčané množstvo výrobcom. V opačnom prípade by ste mohli trávnik ľahko prehnojiť a koncentrované látky by ho mohli spáliť.

Tekuté alebo granulované?

Tekuté hnojivá

Tekuté hnojivá sa rozpúšťajú vo vode. Všetky obsiahnuté zložky sú preto pre rastliny rýchlo prístupné. Môžete ich pridať, napríklad, do krhly s vodou alebo postrekovača a aplikovať pred plánovaným zalievaním trávnika.

Granulované hnojivá

Granulované hnojivo bude potrebné aplikovať pomocou dávkovača. Počas pravidelného zalievania sa bude postupne rozpúšťať a uvoľňovať do pôdy.

Množstvo hnojiva podľa farby trávnika

Obávate sa, že trávnik prehnojíte, alebo naopak, bude mať málo živín? Riadiť sa nemusíte len odporúčaniami výrobcov, trávnik vám sám prezradí, čo potrebuje.

Zdravý trávnik bude mať svetlejšiu, sýtozelenú farbu. Ak je tmavší, v pôde je nadmerné množstvo dusíka, trávnik je prehnojený a nedokáže využiť všetky živiny.

Kedy hnojiť?

Starostlivosť o trávnik zahŕňa aj výber vhodného času na hnojenie. Naplánovať by ste si ho mali na deň so suchým počasím. Pri aplikácii je potrebné, aby na trávu nedopadali slnečné lúče. Najlepší čas je skoro ráno alebo neskôr večer. Po hnojení môžete na niekoľko minúť pustiť závlahu, aby sa prospešné látky začali postupne rozširovať.